Опис
Међународни
Републички
Покрајински
Пројекти
Центар за историјска истраживања, као важан део Одсека за историју и Филозофског факултета, а самим тим и шире академске заједнице универзитета и других научних установа и институција у Србији и региону, има као један од својих постављених циљева учешће и реализацију научно-истраживачких пројеката.
На подручју Републике Србије највећи део пројеката се финансира од стране Министарства просвете, науке и технолошког развоја, док је други важан извор финансирања јесте Покрајински секретаријат за високо образовање и научно-технолошки развој при Влади Аутономне покрајине Војводине. Ова два главна извора подупиру краткорочне (једногодишње) и дугорочне пројекте из области основних истраживања, али се кроз разнолике конкурсе ових институција може пријавити и широка палета других пројеката.
Осим ових домаћих извора финансирања, један од примарних циљева Центра за историјска истраживања јесте аплицирање за различите пројекте и фондове регионалне сарадње, као и за веће европске пројекте из области историје, превасходно за израду монографија и студија, израду дидактичких средстава, као и промовисања и заштите културног наслеђа и других значајних капиталних истраживања на пољу историјских наука.
За Центар за историјска истраживања је од посебнго значаја укључивање млађих колегиница и колега, посебно докторанада, у пројекте, успостављајући истовремено контакте, путем пројеката и истраживачких боравака, са колегама из целог света.
Међународни пројекти
Центар до сада није имао међународне пројекте.
Републички пројекти
Центар до сада није имао републичке пројекте.
Покрајински пројекти
Пројекат покрајинског округа: Израда едукативно-дидактичких средстава за унапређење наставе историје у основним и средњим школама (114-451-637/2015)
Краткорочни пројекат од посебног интереса за одрживи развој у АП Војводини у 2015. години под насловом Израда едукативно-дидактичких средстава за унапређење наставе историје у основним и средњим школама под бројем решења 114-451-637/2015 трајао је од 1. августа 2015. године до 1. августа 2016. године.
На пројекту је учествовало седам наставника и сарадника филозофског факултета у Новом Саду са Одсека за историју и Центра за историјска истраживања. Руководилац пројекта био је проф. др Светозар Бошков, а сарадници на пројекту били су проф. др Иван Јордовић, проф. др Ђура Харди, проф. др Снежана Божанић, проф. др Драгица Кољанин, доц. др Борис Стојковски и асистент др Мирослав Павловић.
Циљ овог истраживања био је израда и развој едукативно-дидактичких друштвених игара са тематиком историје. У циљу унапређења наставе историје, током протекле године спроведено је низ истраживања у циљу израде едукативно-дидактичких друштвених игара намењеним превасходно ученицима основних и средњих школа, али и свима другима који имају интересовања ка историјској науци. Како би се ове едукативно-дидактичке друштвене игре разликовале од већине друштвених игара заснованих углавном на фантазији, а и како би саме игре имале дидактички и едукативни карактер, што је и предмет а и циљ овог пројекта, руководилац пројекта и његов пројектни тим, су своја истраживања и деловања руководили методологијом историјске науке.
Будући да су, како руководилац пројекта тако и његов тим наставници и сарадници Одсека за историју Филозофског факултета у Новом Саду, истраживања у различитим фазама овог пројекта су била вишеструка и интердисциплинарна и базирана на методологији историјске науке и научно утемељеним историјским чињеницама, процесима и догађајима. На тај начин, имало се за циљ да дидактичко-едукативна средства која се израђују као циљ истраживања овог пројекта, истовремено имају и научну подлогу, а да се кроз игру и забаву ученици боље упознају са историјском науком и да се више заинтересују за њу. У центру истраживања овог пројекта јесте античка војна историја на чијим основама је и настала едукативно-дидактичка игра под насловом Арена цивилизација – БЕТА која је настала искључиво на историјским чињеницама у циљу да се ученицима приближи историја и да на један занимљив уче о историјским процесима. Сви чланови пројектног тима су успешно обавили задате циљеве
Значајан допринос развоју едукативно-дидактичке игре АРЕНА ЦИВИЛИЗАЦИЈА дали су и студенти историје без којих овај пројекат не би заживео. Пре свих, то су: Младен Јовић, Денијел Ковач и Димитрије Мулић (који су и даље ангажовани на развоју коначне верзије ове едукативно.дидактичке игре), али ништа мањи допринос није био ни осталих студената који су својим волонтерским радом у оквиру Центра допринели да ова едукативно-дидактичка игра заживи. То су: Душан Пиксиадес, Марина Кнежевић, Марко Вејин, Блаженка Божић, Дуња Обреновић, Данијел Ликар, Стефан Колаковић, Стефан Мишић и Ирина Поповић.